Skąd biorą się ubytki w zębach

01.08.2018

Ubytki w zębach to obok chorób dziąseł i przyzębia bez wątpienia jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, Według powszechnego, stereotypowego przekonania występowanie ubytków w zębach stanowi konsekwencje nieprawidłowej higieny jamy ustnej(na przykład zbyt rzadkiego mycia zębów) lub palenia tytoniu. W rzeczywistości problem jest jednak znacznie bardziej skomplikowany. Ubytki w zębach mogą bowiem wynikać z wielu różnego rodzaju czynników, a nierzadko ich przyczyną są niektóre nasze nawyki, które uważamy za jak najbardziej sprzyjające utrzymaniu zębów w dobrej kondycji.

 

Przyczyny występowania ubytków w zębach

 

Jak wspomniano, powszechne wyobrażenie wiąże problem ubytków w zębach przede wszystkim z dwoma konkretnymi "czynnikami ryzyka", a mianowicie zbyt rzadkim myciem zębów i/lub paleniem tytoniu. Można powiedzieć, że owo przekonanie jest częściowo słuszne, ponieważ zęby niemyte lub przez dłuższy czas poddawane działaniu dymu tytoniowego rzeczywiście stają się znacznie bardziej podatne chociażby na chorobę próchniczą, a tym samym na powstawanie ubytków.

 

Dwa wymienione czynniki to jednak zdecydowanie nie wszystko jeżeli chodzi o możliwe przyczyny występowania ubytków w zębach. Bardzo wiele zależy również na przykład od naszej diety: jeżeli spożywamy dużo cukru(słodycze, słodzone napoje itd) a do tego często jadamy kwaśne owoce(przede wszystkim cytrusy), szkliwo naszych zębów jest nieustannie atakowane przez działające nań destruktywnie czynniki, aż w końcu dochodzi do wykształcenia się stanu próchniczego.

 

Warto również mieć świadomość, że przyczyną powstawania ubytków może być nie tylko zbyt rzadkie używanie szczoteczki do zębów, ale również...zbyt częste ich mycie. Dlaczego tak się dzieje? Najkrócej mówiąc, zbyt częste tarcie zębów(na tym właśnie de facto polega ich szczotkowanie) nierzadko prowadzi do uszkodzenia szkliwa, w rezultacie czego zęby stają się znacznie bardziej wrażliwe na działanie szkodliwych substancji. Z tego powodu, zamiast myć zęby po każdym posiłku, lepiej jest szczotkować je dwa razy dziennie(rano i wieczorem) a ciągu dnia po prostu przepłukiwać wodą lub ewentualnie dobrej jakości płynami do jamy ustnej.

 

Inne możliwe przyczyny

 

Często zdarza się, że ubytki w zębach występują o osób, które nie palą papierosów, nie spożywają zbyt dużej ilości słodyczy, kawy lub owoców i prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. W takim wypadku ubytki w zębach mogą stanowić objaw poważniejszej, najczęściej ogólnoustrojowej choroby. Jeśli więc mamy wrażenie, że nasze zęby są zbyt podatne na powstawanie ubytków, warto nie tylko zasięgnąć porady stomatologa, ale również wykonać poszerzoną morfologię a także bardziej dokładne badanie w kierunku cukrzycy oraz choroby refluksowej.

 


 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.