Problemy z dziąsłami - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

16.10.2018

Uśmiech, czyli wizytówka każdego człowieka

Powszechnie wiadomo, że dbanie o zdrowy i piękny uśmiech weszło już w nawyk praktycznie każdej osobie. Od lat w szkołach wdrażane są specjalne projekty, czy programy, dzięki którym dzieci uczone są, jak powinny dbać o swoje zęby. Na piękny uśmiech nie składają się jednak tylko one. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy, aby nasze zęby utrzymane były w dobrej kondycji, zadać musimy również o dziąsła. Bardzo często jest to lekceważony aspekt, przez co mnóstwo osób zmaga się z problemami jamy ustnej.

 

Kiedy powinniśmy być zaniepokojeni?

 

Istnieje szereg niepokojących sygnałów, które sygnalizują problemy z dziąsłami, a są to:

 

  • Zaczerwienienie oraz wrażliwość dziąseł na dotyk,

  • Krwawienie podczas szczotkowania lub jedzenia,

  • Zaczerwienione zgrubienia wokół szyjek zębowych,

  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło oraz na zimno,

  • dziąsła oddalają się od zębów i tworzą się tzw. kieszonki,

  • chwianie się, wypadanie zębów,

  • wydostająca się spod dziąsła ropa,

  • nieprzyjemny zapach z ust.

 

Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

 

Wiele czynników, na które mamy wpływ może prowadzić do chorób dziąseł. Takich, jak palenie papierosów, nadużywanie kawy czy nawet nieprawidłowości żywieniowe, dlatego nawet jeden z powyższych objawów powinien być wystarczającym powodem do odwiedzenia stomatologa. Niestety, czasem może stan zapalny daje objawy późno. Najlepiej jest przychodzić na profilaktyczne wizyty kontrolne, na których specjalista dostrzeże zbliżające się zagrożenie we wczesnym stadium. Wystarczy kilka prostych kroków, aby wyeliminować przykre dolegliwości związane z chorobami dziąseł i zębów.

 

Czy choroby dziąseł niosą za sobą powikłania?

Nie leczenie problemów z dziąsłami, tak jak grypa czy przeziębienie, przyczynić się może do różnych powikłań. Chorobotwórcze bakterie mogą przenikać do krwiobiegu, w wyniku czego np. u osób ze schorzeniami serca ryzyko bakteryjnego zapalenia wsierdzia znacznie wzrasta. Do wzmocnienia stanu zapalnego przyczyniają się bakterie z płytki nazębnej, które uwalniają toksyny. W konsekwencji prowadzić to może do uszkadzania tkanek w całym ciele. Gdy zmagamy się również z cukrzycą, leczenie może nie przynieść efektów, a wręcz przeciwnie — sprawi, że będziemy czuli się jeszcze gorzej. Ponadto wiadomo, że zepsute zęby znacznie zawsze zaostrzają przebieg zapalenia stawów. Są to jednak tylko niektóre zagrożenia spowodowane chorobami dziąseł, ale pokazują nam, że warto zadbać o zęby oraz dziąsła, aby uchronić się przed chorobą.

 

Choroby dziąseł.

Istnieje szereg chorób, które mogą dotknąć naszych dziąseł. Najpoważniejsza z nich jest paradontoza, która dotyka 70% polaków. Jednak nie mniej zagrażające naszemu zdrowiu są zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, uszkodzenia kości zębodołowej szczęki i żuchwy, a także niszczenie włókien kolagenowych otaczających korzenie ozębnej.

 

Po pierwsze: zapobiegać!

Przede wszystkim powinniśmy się skupić na profilaktyce. Zęby szczotkować powinniśmy po każdym posiłku, aby zminimalizować powstawanie osadu nazębnego. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w nić dentystyczną oraz płyn do płukania ust. Mimo że nie daje nam to stuprocentowej skuteczności w walce z płytką nazębną, to znacznie opóźnia jej przyrost. Przy takiej higienie jamy ustnej, w połączeniu z wizytami u dentysty możemy być spokojni.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.