Leczenie kanałowe - czym jest i kiedy się je stosuje?

21.08.2018

Leczenie kanałowe to specjalistyczny zabieg dentystyczny, wykonywany w przypadku zapalenia lub martwicy miazgi. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku nieleczonej próchnicy, która wyniszcza ząb od środka, powodując ostry ból. Leczenie kanałowe jest ostatnią deską ratunku przed obumarciem i wyniszczeniem naszego zęba oraz innymi nieprzyjemnymi skutkami.

 

Zapalonej miazdze najczęściej towarzyszy przeszywający ból, tak silny, że może zakłócić nasze codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty na wizytę i rozpocząć leczenie, gdyż zwlekając możemy narazić się na dalszy rozwój zapalenia w naszym uzębieniu.

 

Leczenie kanałowe - czym jest i jak wygląda zabieg?

 

Leczenie kanałowe to zabieg polegający na usunięciu zakażonej miazgi z kanałów zęba, wypełnieniu go specjalistycznym materiałem i szczelnym zabezpieczeniu korony przed zewnętrznymi czynnikami. Kanały są dokładnie dezynfekowane i przygotowywane w taki sposób, by ząb był chroniony na przyszłość.

 

Zanim jednak przystąpi się do leczenia, należy wykonać prześwietlenie. Zdjęcie RTG zęba jest potrzebne, aby oszacować stan uszkodzenia miazgi i odpowiednio przygotować się do zabiegu. Leczenie kanałowe można wykonać w ciągu jednej wizyty i nie trwa ona bardzo długo, aczkolwiek na fotelu stomatologicznym należy uzbroić się w cierpliwość. Po zakończonym zabiegu nie powinniśmy odczuwać żadnych dolegliwości, aczkolwiek nie zaleca się spożywania twardych pokarmów aż do czasu pełnej regeneracji zęba.

 

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

 

Z racji, że leczenie kanałowe wiąże się z operacją nad bardzo wrażliwym wnętrzem zęba, stosuje się znieczulenie miejscowe. Po jego zastosowaniu nie powinniśmy mieć żadnych bolesnych doznań podczas zabiegu, aczkolwiek sam w sobie może się wydawać na początku nieprzyjemny. Warto zauważyć, że w przypadku martwicy miazgi ząb nie posiada już unerwienia, które przewodzi impulsy bólowe, więc znieczulenie jest wówczas formalnością.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

 

Koszt leczenia kanałowego jest różna w zależności od tego, jaki ząb jest operowany - każdy z nich posiada inną ilość kanałów, od 1 aż do 4. Z tego też powodu cena może wahać się od 300 do 800 zł. Dodatkowe koszta wynikające z leczenia to cena za wykonanie zdjęcia RTG (rzędu 70 zł). Leczenie kanałowe to najlepszy sposób, by uratować ząb przed jego zniszczeniem i pozbyć się dokuczliwego bólu.


 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.