Kamień nazębny - czym jest, jak sobie z nim radzić i zapobiegać?

07.07.2022

Kamień nazębny

 

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim przychodzą pacjenci do gabinetu stomatologicznego, jest kamień nazębny. Aby go uniknąć, należy mieć na uwadze, jak dużą i ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Przypominanie o regularnym szczotkowaniu zębów nie jest pozbawione sensu - to jeden ze sposobów, aby uniknąć pojawienia się warstwy kamienia na płytce zębów. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że wizyty u dentysty i oczyszczanie powierzchni zębów w profesjonalny sposób, są także w stanie pomóc nam zachować zdrowe i mocne zęby. Wyjaśniamy, co się kryje pod pojęciem kamienia i jak trzeba go leczyć?

 

Kamień nazębny - czym jest i jak powstaje?

 

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowany, utwardzony osad nazębny, którego nie można usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. Sam w sobie osad jest miękki i nie powinno być problemu, aby zmyć go pastą czy szczoteczką. Jednak w momencie, gdy ulega on mineralizacji, trzeba skorzystać z fachowej pomocy specjalisty. Kamień nazębny to połączenie płytki nazębnej, bakterii próchnicowych, a także białka, złuszczonych komórek nabłonka, resztek spożywanych pokarmów i związków wapnia oraz fosforu. 

Na samym początku osad przejawia się wyłącznie ciemniejszą obwódką, jaka pojawia się w obszarze dziąseł. Jednak im bardziej zaawansowana forma, tym gorzej. Kiedy w grę wchodzi kamień pod dziąsłami, może dojść nawet do niebezpiecznych stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest jego regularne usuwanie jeszcze wtedy, gdy nie jest on tak groźny. Nieusuwany kamień może nawet doprowadzić do paradontozy i utraty zębów! 

Przyczyn powstawania kamienia jest kilka. Z jednej strony powodem jest skład śliny. Zawiera ona sole mineralne, które wchodzą z płytką nazębną w reakcje, jakie doprowadzają do mineralizacji. To zupełnie naturalny proces i trzeba pamiętać, że każdy z nas jest narażony na obecność kamienia - tempo jego powstawania jest jednak kwestią indywidualną. Im więcej nabiału czy węglowodanów w diecie, tym szybciej się on pojawi. Dodatkowo ryzyko powstania kamienia nasila palenie wyrobów tytoniowych, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

 

Kamień nazębny - jak daje o sobie znać?

 

Bardzo często bagatelizujemy objawy, jakie daje kamień nazębny, co jest sporym błędem, ponieważ prowadzi do bardzo bolesnych skutków. Dlatego jeśli zauważasz biały bądź żółty osad, jaki pojawia się pomiędzy zębami i nie można go w żaden sposób usunąć podczas codziennych rytuałów higienicznych, to jest to najprawdopodobniej zmineralizowany osad nazębny. Taka zmiana w kwestii odcienia zębów jest pierwszym objawem, że coś się dzieje. Kolejnym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest nieprzyjemny zapach z ust nawet po myciu, a także pojawienie się krwi. Jeśli w żaden sposób nie reagujemy, po latach kamień może doprowadzić do odsłonięcia korzeni, nadwrażliwości i wspomnianej już paradontozy.

 

W jaki sposób usunąć kamień nazębny?

 

Usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo prostą i bezbolesną czynnością. Niestety wymagana jest tutaj wizyta u dentysty, ponieważ nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie zrobić metodami domowymi. Najlepszą z metod jest skaling, który polega na rozbijaniu nalotu ultradźwiękami. Do zęba przykładana jest głowica małego urządzenia, a następnie kamień jest usuwany i wypłukiwany. Skaling może być naddziąsłowy i polega wtedy na oczyszczaniu koron zębowych. Innym wariantem jest ten poddziąsłowy, który usuwa kamień powstały poniżej dziąseł czy niekiedy w korzeniu zęba. Ponadto rekomenduje się również piaskowanie, pomocne w celu usunięcia powstałych przebarwień, a także do wyrównania płytki.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.