Jak długo rośnie ząb mądrości? O tym, czy zęby mądrości rzeczywiście są takie mądre

23.10.2020

Czy wiesz, dlaczego trzecie zęby trzonowe u człowieka nazywane są zębami mądrości? Ze względu na późny czas ich wyrzynania. Pojawiają się one jako ostatnie, często między 17. a 21. rokiem życia, a czasem nawet po czterdziestce, i dlatego żartobliwie mówi się, że potwierdzają "mądrość" ich posiadacza. Tymczasem każdy, kto choć odrobinę orientuje się w temacie, wie, że przynoszą one nie tylko mądrość, ale i kłopoty!

Na co uważać przy ósemkach?

Przede wszystkim, ich wyrzynanie najczęściej sprawia ogromny ból. Ponadto, mają one tendencję do nieprawidłowego wzrastania - a to wyrżną się pod niewłaściwym kątem i odstają od reszty uzębienia, a to wyrżną się niecałkowicie. No i oczywiście: są najbardziej narażone na rozwój próchnicy z uwagi na swoje miejsce w jamie ustnej. Są tak oddalone, że trudno dotrzeć do nich szczoteczką do zębów i w efekcie bardzo często zalegają na nich resztki pokarmu.

Z uwagi na wszystkie te problemy, bardzo częstym zabiegiem jest ekstrakcja ósemek. Przeczytaj, w jakich sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem!

Jak długo rośnie ząb mądrości?

Ta kwestia różni się osobniczo i zależna jest przede wszystkim od predyspozycji genetycznych. Co to oznacza? Że proces wzrostu może być rozciągnięty na kilka lat, np. 2-3, i trwać skokowo. Tymczasem w niektórych przypadkach ósemki pojawią się bardzo szybko i nie będą sprawiać zbytnich problemów. A czasami zawiązki zębów mądrości w ogóle nie wystąpią.

Po czym poznać, że coś się dzieje?

Wyrzynanie się ósemki rzadko przebiega niezauważalnie. Pojawia się ona bowiem wtedy, kiedy u dorosłego człowieka zakończył się już proces wzrostu szczęk. Z tego powodu brakuje zazwyczaj miejsca w łuku zębowym na nowy ząb i proces jego wzrostu wywołuje silny ból, który może trwać od kilku do kilkunastu dni. Często pojawia się on naprzemiennie z momentami wyciszenia dolegliwości, ponieważ ósemki mają tendencję do wzrastania etapami.

Wskazania do interwencji lekarskiej

Kiedy narasta stan zapalny, ból staje się bardziej rozległy i może promieniować na ucho lub skroń. Możemy zaobserwować opuchnięte dziąsło oraz powiększone węzły chłonne, czasami też gorączkę. Jest to wyraźny sygnał, że wyrzynanie ósemki jest utrudnione, gdyż np. jest ona ustawiona poziomo względem pozostałych zębów. Taka sytuacja bardzo często powoduje niekorzystne zmiany estetyczne w uzębieniu.

W takim przypadku może dojść do zatrzymania zęba, co jest bezpośrednim wskazaniem do ekstrakcji, która może powstrzymać stan zapalny oraz namnażanie się drobnoustrojów. Jeśli zauważasz u siebie problemy ze wzrostem ósemek, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.