Implanty - co warto wiedzieć

01.08.2018

Mnóstwo osób słyszało o implantach, nie każdy jednak ma świadomość jakie są zalety tej możliwości uzupełniania braków w uzębieniu. Osoby, które planują poddać się zabiegowi implantacji często zastanawiają się jakie są ewentualne przeciwwskazania, a także czy zabieg jest bezpieczny dla zdrowia.

 

Historia implantów

 

Implanty nie należą wbrew pozorom do nowych rozwiązań w uzupełnieniu braków w uzębieniu. Implanty były stosowane już w starożytnym Egipcie i Rzymie, przeważnie były one wykonywane z pereł, muszli lub kości słoniowej. Obecnie natomiast  implanty stworzone są z tytanu. Pierwszy raz tego rodzaju implant został zastosowany w 1965 roku w Szwecji.

 

Budowa implantu

 

Implant jest elementem tytanowym, który swoim kształtem bardzo przypomina stożek. Warto również wiedzieć, że implant jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, a także optymalnie wytrzymały na różnego rodzaju siły, które są  wytwarzane w trakcie jedzenia oraz gryzienia. Implant jest wprowadzany do kości, jego zadanie m jest zastąpienie korzenia naturalnego zęba. Część wystająca ponad dziąsło jest łącznikiem, do którego później jest cementowana albo przykręcana korona protetyczna, zastępuje ona koronę naturalnego zęba.

 

Zalety implantu

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że strata nawet pojedynczego zęba nie jest bez znaczenia dla całego układu gryzienia, każdy ubytek należy jak najszybciej uzupełnić. Przywrócenie brakującego uzębienia przez implanty jest już standardem leczenia pacjentów, którzy są częściowo albo całkowicie pozbawieni uzębienia.

Warto również wiedzieć, że wprowadzenie implantu nie wymaga jednocześnie szlifowania sąsiednich zębów. Implanty zapobiegają również zanikowi kości i pozwalają zachować pełne uzębienie praktycznie bez granic wiekowych. Nie wszyscy również są świadomi, że korony znajdujące się na implantach wyglądają bardzo naturalnie, a także przejmują funkcje zębów naturalnych. Ponadto wprowadzenie zaledwie dwóch implantów pozwoli na odbudowę nawet kilku zębów. Implanty można również połączyć z protezą ruchomą, co zdecydowanie wpłynie na poprawę komfortu życia, a także funkcjonowania pacjentów.

 

Przeciwwskazania

 

Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji zębów jest nowotwór występujący w obszarze, w którym na zostać przeprowadzony zabieg. Zabiegu implantacji nie rekomenduje się również u osób z poważnymi oraz zaawansowanymi postaciami chorób układów: krwiotwórczego,  odpornościowego, immunologicznego czy kostnego.

 

Czy zabieg implantacji jest bolesny?

 

Zabieg implantacji jest nie tylko niebolesny, ale również całkowicie bezpieczny, wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Czas trwania zabiegu wynosi około 20 minut. Pacjent następnie udaje się do domu, ma oczywiście przepisany lek przeciwbólowy i antybiotyk. Po zabiegu przeważnie pacjent będzie odczuwał mały ból, albo dyskomfort. Ewentualna opuchlizna powinna zniknąć w przeciągu 2 lub 3 dni. W zdecydowanej większości przypadków pacjenci będą zdolni do pracy już dzień po zabiegu.

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.