Czym zajmuje się protetyka? Czy jest nam w stanie pomóc w uzupełnieniu braków uzębienia?

21.08.2018

Wiele osób boryka się z problemami uzębienia. Niektóre braki przeszkadzają w dużym stopniu w życiu codziennym. Ubytki ograniczają swobodny uśmiech i powodują skrępowanie. Przyczyn braku zęba może być wiele, zaczynając od tej najbardziej popularnej, czyli próchnicy po powikłania w leczeniu kanałowym czy też zwykły uraz mechaniczny. Na ratunek w takiej sytuacji może przyjść nam protetyka stomatologiczna.

 

Czym jest protetyka?

 

Protetyka zajmuje się odtwarzaniem ubytków tkankowych, narządowych czy też czynnościowych za pomocą sztucznego materiału pomocniczego nazywanego protezą. Dziedzina, która zajmuje się przywracaniem pierwotnych warunków zgryzowych, które zostały utracone w naturalny sposób, bądź też po masywnym uszkodzeniu nazywa się protetyką stomatologiczną.

 

Kiedy stosujemy uzupełnienie braków zęba?

 

Braki w uzębieniu mogą być spowodowane na przykład powszechną próchnicą. Mogą to być również powikłania po leczeniu kanałowym. Zęby mogą również ulec uszkodzeniu lub całkowitemu wypadnięciu podczas urazów mechanicznych na przykład w trakcie wypadku komunikacyjnego. U niektórych osób mogą wystąpić defekty uzębienia, ponieważ ich organizm nie produkuje odpowiednich związków zębowych. Brak jednego zęba może spowodować lawinę kolejnych nieprawidłowości w szczęce m.in. zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, osłabienia pozostałych zębów, przesunięcia się zębów w nieodpowiednim kierunku i spowodowanie ich złego ustawienia.

 

Rodzaje wypełnienia

 

W zależności od tego jak duża jest luka można zastosować różne metody wypełnienia. Jeśli ząb całkowicie został usunięty to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie implant. Jest to najlepsza imitacja zęba, która wygląda wręcz identycznie jak pozostałe. Zaletą takiego implantu jest również to, że nie wymaga on szlifowania sąsiadujących zębów, dzięki czemu zostaną one oszczędzone i mogę posłużyć znacznie dłużej. Implanty również są aplikowane przy większym braku uzębienia. Innym rodzajem uzupełnienia luk są mosty protetyczne, które są nazywane stałymi. Konstruowane są w oparciu o oszlifowane zęby, które sąsiadują z luką. Następnie w tym miejscu umieszcza się korony. Jeśli chodzi o protezy ruchome są oparte zatrzaskami lub klamrami na zębach i częściowo na podniebieniu lub wyrostkach zębodołowych.

 

Każdy w dzisiejszych czasach dąży do perfekcyjnego uśmiechu, czy to ze względu na samopoczucie czy też parcie ze strony środowiska. Dzięki protetyce stomatologicznej wszyscy mogą mieć idealny uśmiech.


 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.