Czym zajmuje się periodontologia?

05.02.2019

Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się badaniem, profilaktyką oraz leczeniem aparatu zawieszeniowego zębów, czyli przyzębia. Najczęściej występującym u pacjentów stomatologa tej specjalizacji schorzeniem jest parodontoza, czyli stan zapalny przyzębia.

 

Nieleczona parodontoza może prowadzić nawet do utraty zębów. W jamie ustnej powstaje stan zapalny na skutek nagromadzenia bakterii powodując nadmierne wytwarzanie kwasu niebezpiecznego dla szkliwa zębów. Objawy parodontozy widoczne są u 70-80% nastolatków i prawie całej dorosłej populacji. Na rozwój choroby szczególnie narażeni są palacze papierosów.

 

Przyczyny chorób przyzębia

 

Periontodologia wyróżnia kilka podstawowych przyczyn chorób przyzębia:

  • Brak higieny lub niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wielu pacjentów myje zęby nieprawidłowo, albo zbyt gorliwie, podrażniając dziąsła albo za rzadko i korzystając ze źle dobranych szczoteczek powodując powolne osadzanie się kamienia.

  • Brak stosowania nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej

  • Nadużywanie różnego rodzaju używek, alkoholu, papierosów, wszystkie one w długim okresie czasu oddziałują negatywnie na przyzębie

  • Stosowanie niewłaściwej diety bogatej w cukier, ubogiej w owoce i warzywa. Niedobór witamin jest jedną z ważnych przyczyn parodontozy.

  • Nieleczenie wad zgryzu powodujących bolesność dziąseł oraz problemy z przyzębiem.

  • Zmian hormonalnych - w okresie ciąży czy menopauzy następuje szczególna wrażliwość oraz tkliwość przyzębia.

Objawy chorób przyzębia

 

Istnieje szereg objawów, które powinny zaalarmować pacjenta i spowodować jak najszybszą wizytę u periodontologa. Do najczęściej obserwowanych zalicza się:

  • wrażliwość dziąseł na dotyk, oraz ciepłe i zimne pokarmy, a nawet na haust zimnego powietrza

  • powstanie nieprzyjemnego zapachu z ust

  • bolesne odsłanianie się szyjek zębowych

 

Leczenie chorób przyzębia

 

Leczenie periodontologiczne jest długotrwałym procesem wymagającym współpracy pacjenta i zmian nawyków. Lekarz indywidualnie dobiera skuteczną terapię oraz przekazuje pacjentowi wskazówki i zasady właściwej higieny jamy ustnej. Podstawą leczenia jest zatrzymanie, zlikwidowanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego i zmian nim wywołanych. Lekarz zaczyna od zatrzymania stanu zapalnego dziąseł, usuwa kamień nazębny a w szczególnych przypadkach stosuje metodę szynowania zębów lub wykonuje zabieg operacyjny polegający na przeszczepie dziąseł czy nadbudowaniu kości. Leczenie periodontologiczne ma za zadanie poprawę stabilności zębów oraz odtworzenie tkanki miękkiej chroniącej uzębienie.

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.