Chirurgia stomatologiczna ósemek

08.08.2018

Zdecydowana większość pacjentów ma ogromne obawy przed planowaną ekstrakcją zęba. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy chodzi o usunięcie ósemki. To właśnie one najczęściej rosną krzywo lub w ogóle pozostają pod powierzchnią dziąsła. Niestety w każdym przypadku mogą sprawiać ból, wpływać na przesuwanie pozostałych zębów oraz są tak samo narażone na próchnicę. Wizyta u doświadczonego chirurga stomatologa jest jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu.

 

Chirurgiczne usuwanie ósemek - czy naprawdę boli?

 

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uśmiechem i mieć zadbane zęby, to muszą być one w odpowiedniej odległości od siebie. Nieprawidłowe umiejscowienie ósemek psuje zgryz i może powodować stany zapalne w jamie ustnej. Z obawy przed bólem zwlekamy z ich ekstrakcją. Wszystkie przestarzałe poglądy warto jednak weryfikować. Usunięcie ósmego zęba wcale nie musi być traumatycznym doświadczeniem. Bardzo wiele zależy od:

 • wyboru odpowiedniego chirurga (większe doświadczenie często idzie w parze z krótszym czasem zabiegu)

 • umiejscowienia zęba (czy wyrósł czy trzeba całkowicie rozciąć dziąsło)

 • ilości korzeni w danej ósemce

 • odporności na ból

 • pozytywnego nastawienia psychicznego

 

Chirurgiczne usuwanie zębów ósmych zawsze odbywa się po podaniu skutecznego znieczulenia. Nie ma więc ryzyka, że pacjent będzie czuć ból w trakcie zabiegu. Żaden lekarz nie rozpocznie procedury ekstrakcji, jeśli znieczulenie jeszcze nie zaczęło działać. Dopiero gdy pacjent poczuje mrowienie w szczęce i policzku, to chirurg zabiera się do pracy. Pacjenci potwierdzają, że zabieg wcale nie jest taki straszny, jak go sobie wyobrażali. Najważniejsze to zapanować nad emocjami i strachem.

 

Wyrwana ósemka - co dalej po zabiegu?

 

Chirurgiczna ekstrakcja ósemki to pierwszy etap. Drugim jest prawidłowa higiena jamy ustnej po zabiegu oraz czas rekonwalescencji. W przypadku usunięcia zęba z dolnej szczęki pacjent może spodziewać się opuchlizny na policzku i bólu, który pojawi się kilka godzin po zabiegu. Są to normalne objawy i nie stanowią powodu do zmartwień. Oczywiście przed wizytą warto zadać wszystkie nurtujące nas pytania lekarzowi. Do najczęściej powtarzających się zaliczamy kwestie związane z:

 • terminem zdjęcia szwów

 • koniecznością zastosowania antybiotyków doustnych

 • higieną jamy ustnej po zabiegu

 • tamowaniem krwawienia

 • jedzeniem i piciem po zabiegu

 • lekami przeciwbólowymi

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów można skontaktować się z recepcją gabinetu stomatologicznego. Prawidłowy proces gojenia trwa kilka dni. Warto w tym czasie wziąć zwolnienie lekarskie lub pracować zdalnie w domu, jeśli mamy taką możliwość.

 

O zęby zawsze warto dbać, gdyż mają one wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odkładanie wizyty u chirurga stomatologa nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, gdyż ten problem sam się nigdy nie rozwiąże. Jeśli nie chcemy, by ból dopadł nas podczas urlopu czy innego ważnego wydarzenia w życiu, to koniecznie dbajmy o stan naszego uzębienia. To dotyczy zarówno tych zębów, które widzimy jak i tych, które często przez wiele lat ukrywają się pod dziąsłami.

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.