5 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, by mieć zdrowe zęby

23.11.2018

W dzisiejszych czasach wciąż stanowczo za mało osób wie, jak należy w sposób prawidłowy dbać o higienę jamy ustnej, by zapewnić nie tylko piękny wygląd swoim zębom, ale również długotrwałe zdrowie. Mała świadomość polaków w tej kwestii sprawia, że w dalszym ciągu myjemy zęby w sposób niedokładny i za rzadki, a specjalistę odwiedzamy dopiero w przypadku, gdy zaczyna dokuczać nam ból lub inne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne obejmujące jamę ustną. Tymczasem, wystarczy poznać i stosować się do 5 prostych zasad, by w konsekwencji cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.

 

1. Dbaj o higienę jamy ustnej

Podstawa to zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Niestety, większość osób niedostatecznie dba o pielęgnację zębów i ich okolic.

 

Myj zęby po każdym posiłku!

 

Zęby należy oczyszczać po każdy posiłku. W zależności od możliwości - minimalnie dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu jamy ustnej - zębów, przestrzeni między nimi oraz o języku. Te podstawowe czynności mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł.

 

2. Systematycznie odwiedzaj stomatologa

 

Wizyta u dentysty jest konieczna nie tylko, kiedy mamy problem - rutynowe kontrole naszego uzębienia pozwalają nam zatrzymać zdrowe i piękne zęby. Lekarz może szybko zainterweniować - zniwelować zmiany próchnicowe, choroby dziąseł, a także udzielić profesjonalnej porady w kwestii higieny jamy ustnej.

 

3. Zdrowo się odżywiaj

 

Dieta jest jednym z istotnych kwestii w profilaktyce chorób zębów i sfery oralnej, dotyczy również schorzeń całego organizmu.

 

Wyklucz z diety małowartościowe i niezdrowe produkty

 

By zachować zdrowe zęby należy wykluczyć z diety produkty posiadające wysoką zawartość cukru i soli. Warto wyeliminować przekąski oraz sztucznie barwione napoje. Produkty te można zastąpić wysokowartościowymi warzywami, owocami, jogurtami lub serami, które ochraniają przed demineralizacją szkliwa.

 

4. Naturalny obrońca - ślina

 

Ślina ma działanie oczyszczające jamę ustną z pozostałości pokarmu oraz właściwości bakteriobójcze. By nie hamować jej produkcji, należy wykluczyć czynniki, które tę produkcję utrudniają.

 

Ogranicz lub zrezygnuj z palenia papierosów i żucia gum z cukrem

 

Ograniczona produkcja śliny zdarza się również w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca. W utrzymaniu odpowiedniego stanu jamy ustnej pomoże Ci również jej odpowiednia higiena, która ma bezpośredni wpływ na zwiększenie wydzielania śliny. Systematyczne płukanie jamy ustnej płynem pozbawionym cukru, żucie gumy z ksylitolem lub ssanie specjalnych tabletek może wpłynąć na zmniejszenie wysychania błon śluzowych.

 

5. Pamiętaj o szkliwie

 

Szkliwo to naturalna osłona zębów, chroniąca je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi - bakteriami, mechanicznymi uszkodzeniami, czynnikami chemicznymi. Szkliwo jest twardą tkanką, ciągle narażoną na uszkodzenia.

 

Zwróć uwagę na wysokość wskaźnika ścieralności (RDA) w składzie pasty, im większy jest jego współczynnik, tym większe ryzyko uszkodzenia szkliwa i początków nadwrażliwości. Wybierz odpowiednią szczoteczkę. Powinna być średnio-twarda, a jej końcówka mająca funkcję myjącą - mała.

 

 

Serdecznie zapraszamy

Dojazd komunikacją publiczną:
Autobus nr: 139,173, 208, 439, 501. Proszę wysiąść na przystanku Zarzecze.
Tramwaj nr 4, 13, 24, 64. Proszę wysiąść na przystanku Wesele.

Dojazd samochodem:
Zapraszamy do skorzystania z mapy:

Vital-Dent.pl
ul. Stańczyka 14; 30-126 Kraków
NIP: 677 236 67 15; REGON: 122486548

tel: +48 12 35 65 935
kom: +48 608 484 935

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 9:00 - 17:00

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.